Czy terapeuci znają się na grupach destrukcyjnych?
Zacznę od pozytywów: coraz więcej z nich tak! A nawet jeśli nie, to dobry terapeuta nie wyskoczy z ocenianiem w stylu "no przecież tam są tacy fajni ludzie, mój sąsiad tam należy, co ty gadasz". Gorzej, że po takiej jednej wizycie możemy się zrazić do procesu terapii i już nigdy więcej nigdzie nie pójdziemy, bo znam też takie sytuacje :( Nadal podchodzimy do zdrowia psychicznego jako dodatku lub nawet modnej fanaberii - gdy jeden dentysta spartoli nam leczenie zęba, to nie przestaje chodzić do stomatologów, tylko szukamy kogoś lepszego w swoich fachu. Mam wrażenie, że edukacja specjalistów wynika w jakimś stopniu z tego, że coraz więcej osób nie boi się na terapii przyznać, że należało lub ma powiązania z tą czy inną organizacją. Obserwując ten proces przez ostatnie lata i rozmawiając z wami widzę, że jeszcze kilka lat temu to my musieliśmy wprowadzić naszego terapeutę w temat, niejako przeszkolić go. I to cały czas w ogromnym strachu przed usłyszeniem, że to wszystko nasza wina i po prostu byliśmy słabi/grzeszni/nie staraliśmy się za bardzo... Dzisiaj terapeuta na hasło: był_m świadkiem Jehowy często już jest w temacie. Już o tym z kimś rozmawiał albo trafił na treści, które poruszają temat i się dokształcił. A przynajmniej mam nadzieję, że to jest już ogólnopolski trend, bo piszecie w wiadomościach, że czasami lata chodziliście na terapie ale dopiero przyznanie się, że byliście w grupie destrukcyjnej pozwoliło ruszyć do przodu. Jakie są wasze doświadczenia w tym temacie? #terapia #zdrowiepsychiczne #psychologia #psychoterapia #emocje #religia #religie #depresja #short
Co tracisz po odejściu z grupy destrukcyjnej?
Co tracisz po odejściu z grupy destrukcyjnej? ➡️ Nie tylko przyjaciół i znajomych, ale często także członków rodziny. Najbliżsi nam ludzie stają się źródłem bólu i rozczarowania (ważne: w wielu przypadkach jest to efekt psychomanipulacji grupy, która wymusza zakaz kontaktu. Oczywiście są wyjątki, gdy ktoś sam z siebie podejmuje taką decyzję, ale lata doświadczenia pokazały mi, że zazwyczaj idzie za tym tylko decyzja liderów grupy). ➡️ Zamknięcie się przed innymi, uczucie samotności, a nawet poczucie winy mogą nas prześladować po opuszczeniu toksycznej grupy. Często zastanawiamy się, czy podjęliśmy właściwą decyzję, czy powinniśmy dalej znosić cierpienie dla dobra grupy. ➡️ To, co pozostaje po opuszczeniu toksycznej grupy, to szansa na odbudowę siebie. Może to być trudne, ale jest to również droga ku wolności i autentyczności. Szukajcie ludzi, którzy was wspierają i akceptują takimi, jakimi jesteście. Pamiętajcie, że zasługujecie na to, by być otoczeni miłością i szacunkiem. 💖 #short
Co ryzykujesz nie lecząc ran po sekcie?
Mam taką hipotezę, że po wyjściu z grupy destrukcyjnej jesteśmy wyjątkowo narażeni na wejście w kolejne struktury, które mogą nas wykorzystywać albo narażać na niebezpieczeństwo np. poprzez utratę pieniędzy (okazja życia, inwestuj z nami) albo zdrowia - i to ostatnie przeraża mnie szczególnie, bo naprawdę rozumiem skąd się może brać niechęć do lekarzy, ale zamienienie tego na influencerkę, która sprzedaje suple, kwestionuję naukę i zachęca do rezygnacji z leczenia jednocześnie zarabiając na swoich fanach przez sprzedaż produktów w modelu MLM - no śmierdzi mi to z daleka 🤓 #short
Czy tylko głupi ludzie wchodzą do sekt?
Czy to inteligencja świadczy o tym, że ktoś jest podatny na manipulację? Czy ktoś jest po prostu głupi, że wierzy w bajki jakiegoś guru? Co o tym myślisz? Zapraszam na nowy odcinek Światusów - nr 324 na youtube. W tym odcinku rozwiejemy mit, że tylko ludzie o niskim ilorazie inteligencji są bardziej podatni na manipulację. Odkryjemy, co tak naprawdę wpływa na naszą podatność na manipulację i jak możemy się przed nią chronić. Nie przegap tego odcinka - zobacz już teraz na naszym kanale YouTube! #manipulacja #inteligencja #świadomość #światusy #nowyodcinek #youtube #short
Kogo kochasz bardziej? siebie czy organizację?
Kogo kochasz bardziej? Siebie czy organizację? Druga część rozmowy z mamą Elą (Iwonką) już dzisiaj w piątek 16-02-2024 o 16.00 Cała rozmowa: https://www.youtube.com/watch?v=kwXvQA66bBg #organizacja #świadkowiejehowy #jehowi #toksyczny #rodzic #grupa #destrukcyjna #sekta #sekty #short
Co by było gdyby świadkowie Jehowy obchodzili Walentynki?
Świadkowie Jehowy oczywiście nie obchodzą Walentynek. Tak, ci w USA też - nie chodzi o to, że to "amerykańska tradycja". Nie wyślą kartki, nie dadzą ukochanej osobie kwiatów w ten dzień, a dzieciaki w szkole nie narysują serduszka, bo to się nie podoba Jehowie (ma pogańskie korzenie, poza tym Jehowa chyba zwyczajnie nie lubi zabawy). Spróbujmy jednak wyobrazić sobie, co by było gdyby obchodzili ten dzień: co by powiedzieli swojej walentynce? Dopiszcie swoje propozycje w komentarzu! #walentynki #jehowi #swiadkowiejehowy #smieszne #komedia #parodia #dlaciebie #short
Tłusty czwartek wg. świadków Jehowy
Parodia: Influencerka Jehowy. Pokazuje w krzywym zwierciadle, jak wygląda tłusty czwartek wg. świadków Jehowy 1) jako okazja do szerzenia swojej propagan... religii 2) jako wielkie prześladowanie - wszyscy przecież wiedza (wg. nich), że nie jedzą pączków w tłusty czwartek i im je proponują - no faktycznie... mili ludzie dzielą się słodkościami :) #short
Jesteśmy byłymi świadkami Jehowy! #1
Mieliśmy się różnić od świata i czasem mamy wrażenie, że przez nasze dorastanie w organizacji świadków Jehowy, to przypominamy wręcz ludzi z innej planety 🤪 Z jakimi dziwactwami wy zmagacie się po odejściu? Dajcie znać w komentarzu! #swiadkowiejehowy #jehowi #religia #komedia #zabawa #short
Czy świadkowie Jehowy rozbijają rodziny? zapowiedź rozmowy
Czy świadkowie Jehowy rozbijają rodziny? Myślę, że pod historią mojej, podpisałaby się nie jedna osoba... Montaż odcinka trwa... Subskrybujcie, aby nie przegapić... https://www.youtube.com/@Swiatusy #short
Biblijny Karnawał Świadków Jehowy
Przygotuj się ze mną na biblijny bal nie karnawałowy! Dzieciakom jest smutno, że nie mogą iść na potańcówkę w szkole więc robimy swoją! Nie ma przebieranek za Elzę, Spidermana czy Ninja. Sio z takimi świeckimi idolami. Zamiast tego będzie Jael, która dzielnie prz3biła kołkiem wrogowi głowę i prz3cinanie niemowlaka mieczem (spoko, do żadnych aktów nie doszło, po prostu te historie czytamy ostatnio dzieciom z Mojego Zbioru Opowieści Biblijnych). A wy jak sobie radzicie w tym czasie karnawału? Parodia Influencerka Świadek Jehowy Karnawał Bal Biblia #short
Co w nas zostaje po odejściu ze zboru Świadków Jehowy? Toksyczne ocenianie innych.
W organizacji świadków Jehowy czujesz ciągłą presję by swoim zachowaniem werbować nowe osoby, a co się dzieje gdy odchodzisz? Na ile to w nas zostaje? Czy zdarza nam się wciąż surowo stosować świadkowskie standardy względem siebie i innych? Tak, wiem że papierosy i inne rzeczy są niezdrowe - nie zamierzam po nie sięgać. Chodzi o sposób myślenia: ktoś robi X, więc od razu skreślamy jego inne działania kompletnie niepowiązane. #swiadkowiejehowy #terapia #rozwoj #religia #wiara #kosciol #short
Co myśleliśmy o fajnych nie-świadkach Jehowy?
Przypomniało nam się, co mówiliśmy o fajnych ludziach ze świata: to byłby taki fajny świadek Jehowy, jaka szkoda, że nie interesuje się prawdą! Ciekawe, że nikomu nie przyszło wtedy do głowy, że najwidoczniej wcale nie trzeba należeć do organizacji, by zachowywać się uczciwie, uprzejmie, być w jakimś tam stopniu przyzwoity człowiekiem* *Tu gwiazdka, bo dla świadków przyzwoity człowiek ma spełniać trochę inne kryteria niż dla was. #swiadkowiejehowy #jehowi #religia #wiara #kosciol #short
Tego nie wiedziałem o mojej mamie - zapowiedź Rozmowy z Elą
Zapowiedź... Tego nie wiedziałem o mojej mamie... Subskrybujcie kanał, aby otrzymać powiadomienie gdy tylko odcinek się pojawi... https://www.youtube.com/@swiatusy #short
Świadek Jehowy vs. zwykła dziewczyna - kto ma większy porządek?
Odgrzewamy kotleta, ale ta seria cudownie i dobitnie pokazuje proces stawania się świadkiem Jehowy i tego, jak na ludzi spoza organizacji patrzy organizacja! Kto pamięta Neetę i Jade, niech da łapkę w górę, a kto nie, niechaj leci na playlistę :) #swiadkowiejehowy #jehowi #religia #wiara #manipulacja #psychologia #short
Świadkowie Jehowy a rasizm
Rasizm u świadków Jehowy? Organizacja Strażnica uczyła nas, że świadkowie są jedną wielką rodziną. W rzeczywistości nie udaje im się jednak uniknąć lokalnych napięć i różnic. Z perspektywy osób, które wierzyły, że żyją w grupie, która jako jedyna ma błogosławieństwie boże, odkrycie tego, że świadkowie Jehowy są tacy, jak reszta było szokujące i trzeźwiące. Rozmowa z Tulią już na kanale Światusy! #short
Za ostatnie oszczędności do Indonezji
Całość o 19 na kanale @Swiatusy
Świadkowie Jehowy a zakaz studiowania
Cały odcinek 317 w piątek 19-01-2024 o 19.00 rozmowa z Tulią... która w ramach zborowej kariery postanowiła wyjechać do Indonezji, by tam jeszcze więcej głosić. Zanim jednak do tego doszło, zrezygnowała między innymi z pójścia na studia. Okazuje się jednak, że nawet wcześniej, gdy wybierała szkołę średnią, religia wpływała na to, która to będzie szkoła. #short
Stany Lękowe po odejściu od Świadków Jehowy
Odejście ze społeczności Świadków Jehowy na początku wiązało się dla mnie z silnymi emocjami. Były momenty, zwłaszcza na początku, gdy nadkładałam drogi by nie minąć charakterystycznych stojaków z literaturą i wspomagałam się lekami na stany lękowe. To mija - na szczęście, chociaż poza mijającym czasem warto zastosować odpowiednie "leczenie", które nas wzmocni. Więcej w najnowszym odcinku na kanale Światusy! Grupa Destrukcyjna, Terapia, Lęki, Depresja, Świadkowie Jehowy, Religia. #short
Ostracyzm w seminarium #loveislove
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy na Youtube @Światusy z Mariuszem, który chciał zostać księdzem. Muszę przyznać, że nie spodziewaliśmy się, że ta rozmowa zmusi nas do tak głębokich refleksji. Ostracyzm, choć często kojarzony jedynie ze świadkami Jehowy, jest problemem znacznie szerszym, dotykającym nie tylko ich. To forma przemocy psychicznej, której ofiary doświadczają głębokiego cierpienia. Dziś Mariusz podzielił się z nami swoim bólem, swoją walką. Nie możemy pozostać obojętni na tą problematykę. Ona jest tuż obok nas, dotyka naszych bliskich, naszych sąsiadów, naszych przyjaciół. Musimy mówić o tym głośniej. Musimy zwracać na to uwagę. Często ostracyzm jest stosowany pod wpływem religii, kiedy ktoś ma inne poglądy, odchodzi ze wspólnoty albo po prostu kocha osobę tej samej płci. To smutne, że w imię wiary ludzie potrafią odrzucić i ranić tych, których kochali. #loveislove #lgbt #spowiedź #seminarium #ksiądz #short
Chciałem zostać księdzem... ale miałem sekret... #ksiądz #jakzostaćksiedzem
Przygody w dzieciństwie ze świadkami Jehowy zaszczepiły w Mariuszu pragnienie służenia Bogu. W pewnym momencie wstąpił do nowicjatu. Spotkał się tam z przesłuchaniem i ostracyzmem. Już jutro w odcinku 294 poznacie historie Mariusza.
Ile pieniędzy dostaniesz za zostanie #świadkowiejehowy #pieniądze #jehova
Już jutro o kolejny odcinek, w którym omawiamy kolejny film świadków jehowy i ukazujemy kilka manipulacji. Szczególnie narażeni na nie są osoby w kryzysie... Odcinek dostępny od 19.09.2023 godz. 18.00